چیلر چیست و چه کاربردی دارد ؟
چیلر چیست و چه کاربردی دارد ؟

چیلر چیست؟

چیلر دستگاهی است که از طریق یکی از سیکل­ های تبرید و مبدل­ های حرارتی گرما را از یک مایع می زداید و برای خنک کردن تجهیزات و یا جریان­ های فرایندی، استفاده می کند.

تاریخچه چیلر

در زمان های قدیم ، سرمایش به کمک نگهداری یخ و برف در محفظه­ های مخصوص فراهم می­ شد. نزدیک به 200 سال پیش شخصی به نام مایکل فارادی از طریق مجموعه آزمایشاتی موفق به ارائه مبنایی برای کار ماشین های جذبی شد. نخستین ماشین تبرید دستی بر این مبنا در انگلستان تحولی در صنعت تبرید به وجود آورد. بعدها سیکل جذبی با استفاده از آمونیاک بعنوان ماده جاذب و آب به عنوان مبرد توسط فردیناند کاره مورد استفاده قرار گرفت، که مبنای اولین چیلر جذبی بود.


انواع چیلر 

چیلرها معمولا در دو نوع جذبی و تراکمی ساخته می شوند که عموما کاربرد آنها در موارد زیر است :

 

  • دستگاه‌های سرمایشی خانگی
  • تهویه مطبوع و تهویه های صنعتی بزرگ
  • نگهداری مواد غذایی
  • صنایع شیمایی

 

 

پیشنهاد می کنم مطلب فیلتر بهداشتی ( Hygiene Fresh)  را هم بخوانید.

چیلر تراکمی 

در چیلر های تراکمی گاز ابتدا توسط کمپرسور، متراکم می‌گردد. این گاز سپس به کندانسور  مربوط وارد شده توسط آب یا هوای محیط، خنک شده و به مایع تبدیل می‌شود. مایع به دست آمده با عبور از شیر انبساط  وارد خنک کننده (اواپراتور) می‌شود که در فشار کمتری قرار دارد، این کاهش فشار باعث تبخیر مایع گردیده و مایع سردکننده با گرفتن حرارت پنهان تبخیر خود از محیط، باعث ایجاد برودت در موادی که با قسمت خنک کننده در ارتباط هستند می‌شود. پس از آن گاز حاصل از تبخیر، به کمپرسور منتقل می‌شود. با عبور سریع بخار در خلاء کندانسور، به علت تبدیل بخار به آب و اختلاف حجم بین بخار و آب، مایع ایجاد می‌گردد.

 

چیلر جذبی

چیلر های جذبی نوعی از چیلر هستند که با استفاده از چرخه تبرید جذبی و با استفاده از حرارت حاصل از شعله مستقیم، آب بخار، عمل سرما سازی را انجام می­ دهد. در چیلرهای جذبی برعکس چیلرهای تراکمی از جذب کننده (Absorber) و مولد حرارتی (Generator) بجای کمپرسور استفاده می‌شود.