تفاوت یخچال دوقلو با ساید بای ساید ، راهنمای خرید یخچال دوقلو
تفاوت یخچال دوقلو با ساید بای ساید

یخچال فریزر دوقلو

یخچال‌ فریزر دوقلو در بعضی کشورها، به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از یخچال‌ فریزرهای ساید بای ساید شناخته می‌شود. این مدل‌ها، از دو قسمت مجزا (یکی یخچال و دیگری فریزر) تشکیل شده است که می‌توان از این دو بخش به‌صورت کاملا جدا از هم یا به‌صورت بهم چسبیده و مانند یک یخچال ساید-بای-ساید استفاده کرد.

می‌توان هر یک را جداگانه خرید و استفاده کرد یا در کنار هم قرار داد و یک مجموعه‌ی هماهنگ و یک‌دست یخچال و فریزر داشت. فریزرهای این رده، جز وظیفه اصلی که منجمد کردن است هیچ شباهتی به ساید بای سایدها نداشته و عموما به‌جای طبقه، دارای کشو هستند و در سمت بیرونی، آبریزی برای آنها در نظر گرفته نمی‌شود.

با کنار هم قرار دادن یک دستگاه یخچال و یک دستگاه فریزر، یک «یخچال فریزر دوقلو» خواهیم داشت. در واقع در این سبک، یخچال و فریزر هر کدام یک دستگاه مستقل خواهند بود.

البته در عمل نیازی به دو خرید مستقل نخواهیم داشت و شرکت‌های تولید کننده، دو دستگاه را در یک پکیج، قیمت‌گذاری کرده و به فروش می‌رسانند.این موضوع، مزایا و معایبی را به همراه خواهد داشت که در ادامه بطور مختصر با هم بررسی می‌کنیم.

یخچال فریزر دوقلوی ال جی در بانه

مزایای یخچال فریزر دوقلو

۱- جابجایی آسان : یکی از مهم‌ترین مزایای یخچال فریزر دوقلو این است که با توجه به مستقل بودن هر دستگاه، شما با دو دستگاه با ابعاد متوسط روبرو خواهید بود و از دردسر یخچال فریزرهای ساید بای ساید یا یخچال فریزرهای پهن، خلاص خواهید شد.

2- جادار با حجم داخلی بزرگ : حتی اگر سایزهای کوچک و کم عرض یخچال دوقلو را از بازار خریداری کنید، باز هم حداقل 28 تا 30 فوت یخچال و فریزر در اختیار خواهید داشت که برای بسیاری از خانواده ها کافی است.

3- دو موتور (کمپرسور) مجزا : به دلیل اینکه یخچال و فریزر کاملا مستقل از هم می باشند، هر دستگاه دارای موتور مجزا می باشد و در صورت خراب موتور هزینه کمتری خواهد داشت.

۴- طراحی عریض : بر خلاف مدل‌های ساید بای ساید که عمیق هستند، یخچال فریزرهای دوقلو معمولا کم عمق و با عرض زیاد طراحی می‌شوند تا دسترسی به مواد غذایی نسبتا ساده‌تر باشد.

5- قیمت ارزان تر : قیمت یخچال دوقلو نسبت به به یخچال ساید بای ساید به نسبت ارزان تر است و با قیمتی ارزان تر می توانید بخرید . قیمت یخچال دوقلوی ال جی در بانه را مطالعه کنید.

یخچال دوقلوی ال جی در بانه، یخچال دوقلوی سامسونگ در بانه


معایب یخچال فریزر دوقلو

۱- مصرف برق بیشتر : با توجه به داشتن دو موتور مجزا، مصرف برق یخچال فریزر دوقلو نسبت به یخچال ساید بای ساید و معمولی، کمی بالاتر خواهد بود. البته این مورد فعلا در ایران چندان به چشم نمی‌آید، اما احتمالا در آینده و با بیشتر شدن هزینه برق مصرفی، این اختلاف مصرف اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

۲- طراحی نه چندان جدید : بسیاری از شرکت‌های تولید کننده، طراحی جدید کالاهای خود را بر روی مدل‌های ساید بای ساید متمرکز کرده و لذا بطور معمول، طراحی یخچال فریزر دوقلو ساده تر از یخچال فریزر ساید بای ساید می‌باشد. در واقع، اگر به دنبال یک کالای شکیل با طراحی جدید باشید، شاید مدل‌های جدید ساید بای ساید را بهتر از مدل‌های متداول یخچال فریزر دوقلو بپسندید.

بررسی یخچال ساید بای ساید

یخچال ساید بای سایدها مدل‌های بزرگی هستند که توسط یک خط عمودی نصف شده‌اند و یخچال در یک سمت و فریزر در سمت دیگر قرار دارد. این مدل‌ها به‌قدری محبوب شده‌اند که برخی فروشگاه‌ها به‌طور تخصصی تنها به فروش یخچال‌های ساید بای ساید می‌پردازند. این سری یخچال‌ فریزرها که در ابتدا توسط شرکت‌های آمریکایی تولید شدند، از فرهنگ ترکیب کردن دستگاه‌ها در دهه‌های گذشته ناشی شده‌اند و برخلاف بسیاری دستگاه‌های ترکیبی دیگر تجربه‌ی خوبی را رقم زده‌اند؛ گرچه همچنان مخالفانی دارند که نمی‌خواهند دیدشان را به سری جدید این دستگاه‌ها تغییر دهند.

گنجایش یخچال و فریزر در مدل‌های جدید زیاد است، ولی به‌خاطر طراحی عمقی دستگاه، در نگاه اول کوچک به‌نظر می‌رسد. فضای یخچال آن‌قدر هست که بتوان قابلمه، بطری، دیس و ظروف کوچک و بزرگ را در آن قرار داد، ولی قراردادن یک کیک‌تولد بزرگ یا دیس لازانیا در آن می‌تواند سخت یا حتی ناممکن باشد. دیدگاه منفی و اشتباهی هم به این نکته اشاره می‌کند که گذاشتن و برداشتن مواد غذایی در فریزر یا یخچال سخت است، ولی تجربه‌ی کاربران چیز دیگری را نشان می‌دهد.

 

یکی از خصوصیات ظاهری دستگاه‌های ساید بای ساید وجود آبریز و یخ‌ساز بیرونی است که روی در قسمت فریزر نصب می‌شود. مصرف اصلی انرژی سایدها هم مربوط به همین قسمت است؛ البته به‌شرطی که گزینه‌ی یخ‌ساز توسط کاربر فعال شده باشد. اساسا کسانی که از ساید بای ساید استفاده می‌کنند سبک زندگی خودشان را دارند. این افراد غذاهای کم‌حجمی مصرف می‌کنند، ولی به تنوع مواد غذایی اهمیت زیادی می‌دهند، نوشیدنی‌های متنوعی را در یخچال نگهداری می‌کنند و از آن‌ها هم زیاد استفاده می‌کنند.

 

بررسی یخچال ساید بای ساید، قیمت یخچال ساید بای ساید در بانه


مصرف انرژی یخچال ساید بای ساید:

مسئله مهم دیگری که هنگام خرید یخچال ساید بای ساید، درنظر داشته باشید، مصرف انرژی است. این نکته که چقدر این یخچال ها برق مصرف می کنند برای بعضی از خانواده ها اهمیت دارد. برای مثال، در یخچال هایی که سیستم ذوب برفک (defrost) بصورت اتوماتیک را دارند، معمولا مصرف برق شان دو برابر یخچال هایی است که این سیستم در آنها وجود ندارد و یا در بیشتر مدلهای یخچال ها، فریزر در بخش بالایی آنها قرار دارد چرا که علاوه بر دسترسی مناسب، موجب می شود که مصرف برق فریزر کاهش یابد. در ایام قدیم، یخچال ها عمدتا جزء پرمصرف ترین دستگاه ها و وسایل برقی خانگی به شمار می آمدند ولی امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی مصرف آنها کاهش پیدا کرده و شرکت های تولید کننده مرتب تلاش می کنند که تا حد امکان، در مدلهای جدید مصرف انرژی برق یخچال ساید بای ساید را کاهش دهند.

یخچال فریزرهای بزرگ هم طبیعتا مصرف برق بیشتری دارند. از طرف دیگر همانطور که بالاتر گفته شد، یخچال های ساید بای سایدی که امکاناتی مانند یخساز و یا آبسردکن دارند، کمی مصرف انرژی بیشتری دارند. این امر شاید برای بسیاری از خانواده ها چندان مهم نباشد، اما در هر صورت برای بعضی از خریداران یخچال فریزر فاکتور مهمی است که نباید از نظر دور نگه داشت.


سیستم های سرمایشی یخچال های ساید بای ساید:

سیستم خنک کنندگی این یخچال ها خوشبختانه در طول دهه ها و سالهای گذشته پیشرفت چشمگیری داشته و امروزه سیستم خنک کننده یخچال فشار بسیار کمتری را به موتور خنک کننده آن وارد می کند. بطوری که حتی بسیاری از مدلها، قابلیت تنظیم دما را هم دارند. البته در کنار این مسئله، بسیاری از مدلهای جدید این یخچالها، دارای محفظه خاص نگهداری مواد غذایی نیز هستند که دمای آن بخش باز هم پایین تر است و معمولا برای نگهداری برخی اقلام و مواد غذایی که برای مدتی طولانی تری می خواهید آنها را در یخچال نگهداری کنید ولی به دلایلی تمایل به گذاشتن آنها در فریزر ندارید، بسیار مناسب است.

سیستم های سرمایشی یخچال های ساید بای ساید ال جی و سامسونگ

 

فضای داخلی یخچال های ساید بای ساید:

این مسئله هم هنگام خرید یخچال، مهم است و اینکه آیا می توان ارتفاع آنها را تنظیم کرد یا خیر. همچنین مسئله دیگر عرض طبقات یخچال است که طبیعتا هر چه بیشتر و بزرگ تر باشند، راحت تر می توان قابلمه و ظروف بزرگ حاوی غذا را در آنها نگهداری کرد. و آخر اینکه بسیاری از یخچال های ساید بای ساید دارای فضایی بزرگی هستند که به آن اصطلاحا “بار خانوادگی” می کنند. زمانی که درب این نوع یخچالها را باز می کنید، می توانید از دو ردیف درب های آنها در هر بخش استفاده و مواد غذایی، نوشیدنی ها و یا سایر اقلام مورد نظرتان را در آنجا بگذارید.

فضای داخلی یخچال ساید بای ساید

 

طرح و رنگ بدنه یخچال ساید بای ساید:

مسئله مهم دیگر هنگام خرید یخچال فریزر طرح و رنگ آن است و بدلیل حجم زیادی که این یخچال ها اشغال می کنند خوب است که متناسب با فضای اطراف انتخاب شوند.بیشتر مدلهای یخچال های ساید بای دارای یکی از رنگ های سفید، مشکی، نقره ای، تیتانیوم و یا استیل هستند. البته از نظر طراحی بدنه هم معمولا در دو نوع طرح دار و ساده هستند که ما به دلایل متعددی (از جمله زیبایی هر چه بیشتر و هماهنگی با سایر لوازم آشپزخانه) به شما توصیه می کنیم که جهت خرید یخچال ساید بای ساید با طرح ساده، اقدام کنید. البته خوشبختانه بیشتر یخچال های موجود در بازار هم از این نوع هستند. مسئله دیگر داشتن صفحه LCD بر روی بدنه یخچال هاست که طرح ظاهر آنها را تا حدودی از حالت یکنواختی در می آورد و نکته آخر اینکه بهتر است هنگام انتخاب این یخچال ها به داشتن قابلیت های ضد لکه و یا ضد ضربه بودن آنها نیز توجه کنید.

مدل های یخچال ساید بای ساید ال جی موجود در بانه بازار

نکات مهم هنگام خرید یخچال  ساید بای ساید و یخچال دوقلو

۱ – اگر برای خرید جهیزیه مراجعه نموده‌اید ولی هنوز منزل خود را انتخاب نکرده‌اید یا از جای کابینت یخچال فریزر خود مطمئن نیستید، بسیار بهتر است خرید یخچال فریزر را تا زمان انتخاب منزل مناسب به تعویق بیندازید ولی اگر بر گرفتن یخچال مصر هستید، بهتر است که یخچال فریزر ساید بای ساید البته با حجم کمتر(۲۳تا ۲۸ فوت) خریداری نمایید. علت هم اینست که امروزه در اغلب آپارتمان‌ها بر اساس ساید بای ساید کابینت را طراحی می‌نمایند.

۲ – اگر از نظر جای کابینت دست تان باز است و محدودیتی بابت فضای اشغالی یخچال ندارید می‌توانید مابین گزینه های دوقلو و ساید هر کدام را که مایل هستید انتخاب نمایید. فضای موردنیاز برای یخچال فریزرهای دوقلو ۱۲۵ سانتی متر می‌باشد و برای یخچال های ساید بای ساید ۹۵ سانتی‌متر می‌باشد.

۳ – افرادی که وجود یخ‌ساز اتوماتیک و آبسردکن اتوماتیک و سیستم تصفیه آب برایشان مهم است بسیار شایسته تر است که ساید بای ساید را انتخاب نمایند زیرا اگر یخچال‌های ساده انتخاب نمایند بعدا از انتخاب خود پشیمان می‌شوند.

۴ – افرادی که حجم فریزر برایشان اولویت دارد و تصمیم ندارند که فریزر اضافی هم خریداری نمایند بهتر است یخچال فریزر دوقلو خریداری نمایند چون در غیر این‌صورت از حجم کم ساید بای ساید ناراضی خواهند بود.

 

مقایسه یخچال ساید بای ساید و دوقلو

در پایان اگر پیش از خرید یخچال فریزر می خواهید درباره مقایسه یخچال ساید بای ساید با یخچال دوقلو، موارد مهم را در نظر بگیریم، باید به این نکات توجه کنید:

– قیمت یخچال ساید بای ساید از قیمت یخچال دوقلو بیشتر است.

– یخچال ساید بای ساید دارای یک موتور و یخچال دوقلو دارای دو موتور مجزا (یکی برای فریزر و یکی برای بقیه یخچال) است.

– مصرف برق یخچال های ساید بای ساید از مصرف برق یخچال دوقلو کمتر است.

– امکانات یخچال های ساید بای ساید از امکانات یخچال دوقلو بیشتر است (امکاناتی از قبیل: قفل کودک، محفظه بار،محفظه مخصوص نگهداری میوه و سبزیجات، سیستم سرمایش سریع، سیستم انجماد سریع، فیلتر آب، فیلتر هوا، آبسردکن، یخساز، سیستم اتوماتیک ذوب برفک و غیره)

– یخچال های ساید بای ساید فضای کمتری را اشغال می کنند و فریزر آنها کوچک تر از فریزر یخچال های دوقلو است.

– یخچال ساید بای ساید برای استفاده جوانان و خانواده های کم جمعیت مناسب تر است ولی یخچال دوقلو، برای خانواده های پرجمعیت.

– ظاهر یخچال های ساید بای ساید از ظاهر یخچال های دوقلو زیباتر و مدرن تر است.

– تنوع رنگ در هر دو نوع یخچال ها وجود دارد (رنگ های سفید، مشکی، نقره ای)

– برندهای معروف معمولا هر دو نوع این یخچال ها را تولید می کنند . از جمله شرکت های سامسونگ، بوش، ال جی و هیتاچی.

– یخچال های ساید بای ساید معمولا دو یا چهار در دارند ولی یخچال های دوقلو فقط دو در.

– حمل و نقل یخچال ساید بای ساید اصول خاصی دارد که باید هنگام اسباب کشی و حمل بار، رعایت شود ولی حمل یخچال دوقلو ساده تر است.

– امروزه فضای آشپزخانه ها را طوری طراحی می کنند که مناسب یخچال ساید بای ساید باشد.

– بیشتر یخچال های ساید بای ساید، قابلیت تنظیم دما بصورت دستی را دارند.

سخن پایانی

مورد دیگری که شاید بد نباشد هنگام خرید یخچال دوقلو مدنظر داشته باشیم این است که آیا واقعا به آن حجم از یخچال و فریزر نیاز داریم؟

دلیل اصلی این سوال این است که با خرید یخچال فریزر دوقلو ، مجبور خواهیم شد برای خالی نماندن آن، حجم زیادی از مواد غذایی را منجمد کرده یا در یخچال بگذاریم و اگر مصرف ما کم باشد، بطور خودکار، به مصرف مواد یخ زده متمایل خواهیم شد.پس شاید بهتر باشد اگر نیاز به خرید یک یخچال فریزر برای یک خانواده کم جمعیت را داریم، یخچالی مناسب مصرف خودمان خریداری کنیم